Nem mindegyik szárazföldi teknős alszik téli álmot. Ez elsősorban a származási helyétől függ. Amelyik teknős északabbra él, az egészen biztos alszik, amelyik viszont délen, az nem biztos. Ennek azonban az egyes fajok leírásánál jobb utána nézni.
A görög teknős például októbertől márciusig alszik téli álmot a szabadban. Ha a szabadban akarjuk átteleltetni, akkor szükségünk van egy 1 méter mély lyukra, amelyet lefedünk. A lyukat azonban feltöltjük falevelek, tőzeg és száraz föld keverékével. Ha nem a szabadban akarjuk átteleltetni a teknősünket, akkor egy 4-6°C-os pincére (más szakirodalom szerint 5-10°C-osra) van szükségünk. Akkor egy nagy ládára van szükségünk, amelyet falevelekkel és tőzeggel töltünk meg. Nagyon fontos, hogy ne emelkedjen a hőmérséklet 8°C fölé, ekkor ugyanis beindul a teknős anyagcseréje. Ha nem megfelelő a telelési hőmérséklet, a fényviszonyok, akkor inkább egy koplalási időszakként fogható fel úgy, hogy a teknős aktív. Ha nincs ilyen hőmérsékletű hely a lakásunkban, akkor egy megfelelően szabályozott hűtőszekrény is megteszi. Naponta egyszer-kétszer azonban ki kell nyitni az ajtaját.
Egy héttel a teleltetés megkezdése előtt a teknősünket kézmeleg vízben megfürösztjük és nem etetjük tovább. Így kiürül minden olyan anyag a szervezetéből, amely a teleltetés alatt szükségtelenek. Tavasszal a teknőst ugyan így kézmeleg vízben megfürösztjük és inni adunk neki, lassan pedig elkezdjük az etetését is.
A téli álom a legtöbb teknősnél feltétlenül szükséges, sőt néhánynál ennek hiánya a teknős halálához is vezethet. A teleltetés nem a kortól függ! A szárazföldi teknősöknek ugyanúgy kiskorukban mint kefejlett felnőttkorukban szükségük van a telelésre. |